Etkinlikler - Mesele 121

Taksim Dayanışması, 2013 yılının Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşen Gezi direnişinin yaklaşan 6. yıldönümünü bir dizi etkinlikle karşılıyor. Her yıl, direnişin zirve anı olarak kaydedilen 31 Mayıs günü yapılan yürüyüş ve basın açıklamasının yanı sıra bu yıl, 25 Mayıs Cumartesi günü Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda tüm gün sürecek atölyeler ve konserler olacak.

16.00’da başlayacak etkinliklerde, çocuklar için atölyeler yapılacak, kent ve çevre örgütleri kendileri için ayrılan standlarda tanıtımlarını yapacak. 18.00’dan itibaren de kurulan büyük sahnede sanatçılar yer alacak. Moğollar grubundan Taner Öngür, Haluk Önol ve ikiliye vokaliyle eşlik edecek Serap Yağız, Teneke Trampet, Velvele Band, Gezi ve direniş şarkılarından bir seçme yapacak olan Murat Meriç ve kolaj video çalışmalarıyla tanınan 2/5BZ Serhat Köksal, Gezi’den sonra yarattığı Gezilla isimli karakteriyle sahnede olacak.

Sunuculuğunu, oyuncu Şebnem Sönmez’in yapacağı gecede müziğin yanı sıra çeşitli yazar, oyuncu ve siyasetçiler de selamlama konuşmaları yapacak. Gezi direnişinde çocuklarını kaybeden ailelerin, milletvekillerinin de katılacağı etkinlikte 24-25 Haziran tarihinde Silivri’de görülecek olan Gezi davasına yönelik bilgilendirme ve çağrılar yapılacak.

  • Tarih: 25 Mayıs 2019 Cumartesi
  • Saat: 16.00
  • Yer: Abbasağa Parkı

SALT Beyoğlu'nun "Kış Bahçesi" programı kapsamında düzenlenen "Şehirden Kaçmak, Bahçeye sığınmak" başlıklı söyleşinin konuşmacıları Erdal Üzen ile Dilşad Aladağ ve Eda Aslan

Bahçeler, bitki yetiştiriciliği ve botanik, şehirliler için ne gibi anlamlar ifade eder? Bir botanik bahçesi, şehir merkezinde nasıl yer bulur ve varlığını sürdürür? İstanbul’un bugüne ulaşamamış koruları, meyve fidanlıkları ve bostanlarının ortak sonu bize neyin ipuçlarını verir?

İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye’nin en eski botanik bahçesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin geçmiş sorumlusu Erdal Üzen ile 2017’den bu yana Unutma Bahçesi adlı araştırma, sergi ve belgesel projesini yürüten Dilşad Aladağ ve Eda Aslan Kış Bahçesi’nde bir araya gelecek. Katılımcılarla sohbet şeklinde ilerleyecek programda, şehrin birleşimi ve şehirlinin hayatında bahçenin yeri irdelenecek. İstanbul’daki bahçelerin devamlılığına yönelik çabalarla oluşan kültürün önemi değerlendirilecek.

  • Tarih: 18 Mayıs 2019 Cumartesi
  • Saat: 11.00
  • Yer: SALT Beyoglu Kış bahçesi (4. kat)

 

Joomla SEF URLs by Artio