Erciş kayyumunun ilk hedefi 'pirtukbês' oldu - Mesele 121

Yayın dünyası

Erciş Belediyesi'ne kayyum olarak atanan ilçenin kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, belediye tarafından kütüphaneye çevrilen ve "Pirtukbês" olarak anılan otobüsü garaja çektirerek, üzerindeki Kürt şair ve edebiyatçıların fotoğraflarını söktürdü. 

Van'da 22 Ekim'de tutuklanan Erciş Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin'in yerine kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu'nun ilk icraatı Kürt edebiyatçıların fotoğraflarını kaldırmak oldu. 31 Mart seçimini kazanan HDP'li belediye yönetimi tarafından kütüphaneye dönüştürülüp, Kürt şair ve edebiyatçıların fotoğrafları giydirilen otobüs, ilçe merkezinden alınarak garaja çekildi. Otobüsün üzerindeki fotoğraflar da söküldü.

Hurdaya ayrılan bir otobüsün dönüştürülmesiyle hazırlanan "Pirtukbês", Ehmedê Xanê, Yaşar Kemal, Musa Anter (Apê Musa), Ahmet Arif, Celadet Elî Bedirxan, Mehmet Uzun ve Cigerxwin gibi Kürt edebiyatçıların fotoğrafları ve isimleriyle giydirilmişti. Yoğun ilgi gören kütüphane, ilçenin çeşitli noktalarında gençlere hizmet veriyordu. Gezici kütüphanede zaman zaman bağlama, erbane ve gitar dersleri de veriliyordu.

Kaynak: Mezopotanya Ajansı

Çok Okunanlar