Ece Temelkuran Terzani Ödülü'nde beş finalist arasında yer aldı - Mesele 121

Yayın dünyası

Ece Temelkuran'ın Bir Ülke Nasıl Kaybedilir kitabının İtalyanca baskısı, İtalya'nın salgın ödüllerinden Prmio Terzani'de beş finalisti arasında yer aldı. Kazananın Mayıs ayında açıklanacağı ödülün diğer finalistleri Amin Maalouf, Erika Fatland, Behrouz Bouchani ve Francesca Manocchi.

Floransalı gazeteci ve yazar Tiziano Terzani anısına 2004 yılından bu yana verilen Terzani Ödülü, 2004 yılında Udine Kültür Derneği ve Terzani ailesi tarafından kuruldu. Ödül jürüsinin ilk toplantısında Terzani'nin meslektaşı Polonyalı Ryszard Kapuscinski ödülün amacını, şu sözlerle açıklamıştı: "Küreselleşmiş bir dünyada yaşadığımız söyleniyor ancak dünyamız çok sayıda bölgeden, çok çeşitli kültürlerden oluşuyor. Tiziano Terzani, gazeteci olarak yaptığı çalışmalarla çeşitlilik ve farklılık arasında bir köprü oluşturmayı başardı ve bunu yaparak başkalarının hem hızlı hem de dramatik bir şekilde değişen bir dünyayı anlamalarına yardımcı oldu. Onun bunu yapabilmesini sağlayan gözlemleme yeteneğiydi ve Tiziano Terzani'yi zamanımız için bu kadar önemli bir tanık yapan da buydu.”

Terzani Ödülü, her yıl Mayıs ayında Udine'de düzenlenen Vicino / Lontano Festivali sırasında veriliyor.  Festival bu yıl 21-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlecek. Terzani Ödülü geçen yıl World Without Mind adlıkitabının İtalyanca çevirisi ile Franklin Foer kazanmıştı. Foer'in Türkiye'de İthaki Yayınları'ndan çıkan  Futbol Dünyayı Nasıl Açıklar? adlı bir kitabı bulunuyor. 


Tiziano Terzani hakkında

tiziano

1938'de Floransa'da doğan gazeteci ve yazar Tiziano Terzani, 30 yıl Alman Spiegel Dergisiʼnin Asya muhabiri olarak çalıştı. Uzakdoğu'da savaş muhabirliği yaptı, İtalya'da pek çok gazetede yazıları, röportajları yayımlandı. Savaş muhabiri olarak gittiği Vietnam'da tuttuğu günlüğü Leopar Kürkü adıyla 1973 yılında yayınlanan ilk kitabı oldu. 1975 yılında Saygon'da tanık olduğu iktidarın komünistlerce ele geçirilişini Giai Phong (Saygon'un Kurtuluşu) adıyla yayınladı. Devrim karşıtı çalışma yaptığı için sınır dışı edildiği Çin'deki izlenimlerini anlattığı Yasak Kapı 1985'te, SSCB'nin çöküşünü anlattığı İyi Geceler Bay Lenin 1992'de yayınlandı. Ve tüm bu yolculukları, uçağa binerse öleceğini söyleyen bir kahinden dolayı uçağa binmeksizin sürdürdüğü muhabirlik hayatını anlattığı Bir Kahin Bana Dedi Ki 1995'te çıktı. 

1997 yılında kanser olduğunu öğrenince kendini kanser eden yaşam tarzını terk ederek hastalığına şifa aramak üzere yolculuğa çıktı. Amerika, Hindistan, Tayland, Hong Kong, Filipinler... Bu aynı zamanda yaşamın ve ölümün anlamını sorguladığı içsel bir yolculuktu. Bu yolculukta öğrendiklerini Himalayalar'da inzivaya çekildiği küçük kulubesinde derin bir sessizliğin içinde kağıda döktü. 2004'te yayınlanan Atlıkarıncada Bir Tur Daha'da kanser hastalığı nedeniyle dünyanın dört bir yanında sürdürdüğü tedavi arayışlarını ve ruhsal gelgitlerini anlattı. Aynı yıl Temmuz ayında küçük bir dağ köyü olan Orsigna'da öldü. 

Çok Okunanlar