Türkiye'de Kadın Hakları Mücadelesi ve Hafızası - Mesele 121

8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü öncesinde 'Türkiye'de Kadın Hakları Mücadelesi ve Hafızası' üzerine konuşuyoruz. Feryal Saygılıgil "Kadınların Özgürlük Mücadelesinin Hafızayla Olan İlişkisi", Meral Akkent "Kapsayıcı Kadın Tarihi Yazmak ve İstanbul Kadın Müzesi Deneyimi", Şahika Hancı "Yoğurtçu Kadın Forumu" başlıklı konuşmalarıyla bizimle olacaklar.

  • Tarih: 26 Şubat 2020 Çarşamba
  • Saat: 18:30
  • Yer: DEPO İstanbul

"Kadınların Özgürlük Mücadelesinin Hafızayla Olan İlişkisi"

Tarih yazımını iktidarın belirliyor olması iktidarın dışında kalanlar (ötekiler) açısından hayal kırıcıdır. İktidar kendi söylemini oluştururken neleri unutturmak ya da dışarıda bırakmak istediğine dikkat etmek gerekir. Verilenin dışında kalanlar yeni kapılar açar, olanaklar sunar. Ezberi bozmak özgürlük alanını genişletir.Umudu arttırır. Tıpkı kadınların özgürlük mücadelesi gibi...

Feryal Saygılıgil kimdir?

Güliz Sağlam’la birlikte “Kafesteki Kuş Gibiydik” (Desa Direnişinde Kadınlar)(2009), “Bölge” (2010) ve “Kadınlar Grevde” (2010) isimli belgeselleri çekti. Gülebilir miyiz Dersin? (Beyhan Uygun-Aytemiz’le birlikte, İletişim Yayınları 2016), Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları (Dipnot Yayınları, 2016), Kadınlar Hep Vardı (Dipnot Yayınları, 2017) isimli derlemeleri yaptı. Kâinatta Bir Nokta: Nüzhet Gökdoğan (Kültür Üniversitesi Yayınları, 2010) ve Bir Kadın Grevi (Güldünya Yayınları, 2018) isimli kitapları bulunmaktadır. İstanbul Arel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nün öğretim üyelerindendir. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ders vermektedir.


"Kapsayıcı Kadın Tarihi Yazmak ve İstanbul Kadın Müzesi Deneyimi"

Büyük büyük büyükannelerimiz hakkında yeniden düşündüren, iletişim sağlayan bir kadın tarihi hayal ettiren, kadın tarihinde hatırlamayı hatırlatan geçmişten günümüze kadın hikâyeleri.

Meral Akkent kimdir?

Sosyolog. İstanbul Kadın Müzesi küratörü.
Karşılaştırmalı kadın tarihi ve toplumsal cinsiyet araştırmaları, kadın müzeleri, uluslararası networking uzmanlık alanlarıdır. ve Hochschule Rhein Main, Universität Kassel, FHS Bamberg gibi üniversitelerle işbirliği içinde Almanya, Kazakistan ve Ukrayna’da kadın politikaları eğitim projeleri yönetmiştir. Museum of Women’s Culture Regional-International (Fürth, Bavyera Eyaleti, 2001) kurucusudur, Women of One World – Centre for Intercultural Research of Women’s Everyday Life and International Exchange (Nürnberg, 1989) ve İstanbul Kadın Kültür Vakfı (İstanbul, 2011) kurucu üyesidir.


 

"Yoğurtçu Kadın Forumu"

Gezi direnişinin bir parçası olan feminist kadınların çağrısıyla ilk forumunu 26 Haziran 2013 tarihinde Kadıköy Yoğurtçu Parkında gerçekleştiren Yoğurtçu Kadın Forumu, o günden bu yana her hafta ara vermeden toplanarak, katılanlarla kendini yeniden şekillendirerek kadın emeğinden edebiyata, cinsellikten, psikolojiye, bilime, aileye ve cinsiyetçiliğe kadar pek çok konuyu gündem edip tartışan, atölyeler, seriler ve çeşitli etkinlikler düzenleyen, tüm kadınların katılımına açık ve bağımsız bir kadın forumudur. Düzenlenen serilerden biri olan 'Tarihin Gizli Öznesi ve Mücadele Tarihi’ de kadınların özne olarak kabul edilmediği erkek egemen tarihlere karşı bilgi, gerçeklik, algı ve hafızamızı 9 ayrı başlıkta tartışmaya açtı. Bu seri ile kadınların tarihyazımındaki konumunu feminist bir perspektifle konuşmaya çalıştı. Yoğurtçu Kadın Forumu çeşitli günemleriyle kadın mücadelesinin bir parçası olmaya devam ediyor.

Şahika Hancı Kimdir?

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği mezunu olup 5 yılı aşkın süredir Diş Hekimliği yapmaktadır. Yaklaşık 4 yıldır Yoğurtçu Kadın Forumu'nun katılımcısı olmakla beraber çeşitli feminist ve kadın platformlarında aktif olarak feminist politika içerisinde yer almaktadır.

Joomla SEF URLs by Artio