Tartışma: Kapitalizmin "Yeni" Gerçekliği - Mesele 121

Kapitalizmin tarihi ve referansları halihazırda kurulmuş gözüküyor, örgütlediği ilişkileri her an deneyimliyoruz, belki bu sebeple üzerine konuşmak yerine çeperlerinde dolanmayı tercih ediyoruz. Öte yandan acaba "kapitalizme bir şeyler oluyor" diyebilir miyiz?

Sermayenin mahiyeti, insanlar ve yaşam ile kurduğu ilişki, proleterleştirme ve mülksüzleştirme biçimleri, kapitalizmin araçları ve uzuvları dönüşüyor mu? Bu dönüşümler bizim özneleşme süreçlerimize, temas noktalarımıza, işle ve çalışmayla kurduğumuz ilişkilere, ihtiyaçlarımıza ve mücadeleye hem tesir ediyor hem de bunların yenilerini üretiyor olabilir mi?

Bugün, kapitalizmin son yıllarda karşımıza çıkan görünümlerinin "yeniliğine" dair düşünmenin, emek mücadelesinin kurulmuş görünen tarihine, sınırlarına ve imkânlarına bakmak için gerekli olduğu kanaatindeyiz. Emek Çalışmaları Topluluğu ve Yeni Emek Çalışmaları Ofisi olarak bu gündemi, tartışmak istiyoruz. Sınıf mücadelesi verenleri, konunun teorik tarafıyla hemhal olanları ve tüm ilgilileri, içinde bulunduğumuz hale birlikte bakmak için bu etkinliğe davet ediyoruz.

Tartışmacılar: Hacer Ansal, Ferda Koç
Yürütücü: Ebru Işıklı

1. Oturum: Kapitalizme ne oluyor?
2. Oturum: Bugünün mücadelesine notlar


  • Tarih: 29 Şubat 2020 Cumartesi
  • Saat: 15:00 – 18:00
  • Yer: Leylek Cafe Sanat evi
  • Düzenleyen: Yeni Emek Çalışmaları Ofisi
  • Katılım: Herkese açık

 

Joomla SEF URLs by Artio