Karşılaşmalar Sergisi Açılış ve Söyleşi - Mesele 121

Merkezkaç Sanat Kolektifi’nin “Karşılaşmalar” başlıklı sergisi, Kültür İçin Alan’ın desteğiyle 6-12 Aralık tarihleri arasında Karşı Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Söyleşi

Karşılaşmalar Diyarbakır ve Mardin sergisi, eser üretim süreçleri ve izleyicilere yansımaları bu söyleyişin ana konuları arasında yer alacak.
Moderatör: Derya Yücel
Katılımcılar: Remzi Sever, Uğur Orhan, hêlîn, Sinem Yaşar, Revan Yaşar

  • Tarih: 6 Aralık 2019 Cuma
  • Saat: 17:00
  • Yer: Karşı Sanat

Sergi

Çağdaş sanat alanında yeni çalışmalar üretmek, deneyim aktarımıyla bir paylaşım ortamı oluşturmak, kuşakları birleştirip kolektif dayanışmayı güçlendirmek amacıyla yapılan sergi projesi, bölgeden deneyimli ve genç sanatçıların üretimlerini izleyiciyle buluşturmayı amaçlıyor. Birbirine uzak ve yakın olan farklı üsluplara sahip sanatçılar ile genç sanatçıları eşleştirip bir üretim fikrinin olasılıkları üzerine düşünen sergi, sanat alanının dışından çalışmalar üreten katılımcıları da kendi sürecine davet ediyor.

Adından da anlaşılacağı gibi sanat dünyasının “merkez” addedilen konumları dışında var olma imkânlarını tartışan Merkezkaç Sanat Kolektifi’nin “Karşılaşmalar” sergisi, 19-26 Eylül tarihleri arasında UNESCO Dünya mirası listesine girmesinin ardından çatışma ve yıkımlarla gündeme gelen Diyarbakır Suriçi’nde eski bir evde sanat izleyicileri ile buluşmuştu. 18-24 Ekim tarihlerinde Mardin Müzesi’nde gerçekleşen sergi İstanbul’dan sonra İzmir’e de konuk olacak.

“Karşılaşmalar” günlük hayatları Diyarbakır, Mardin, Batman gibi kentlerde geçmekle beraber uluslararası sanat gündemine yönelik söz üretmek isteyen bir grup sanatçının Mart ayından bu yana sürdürdüğü hazırlıklarının bir sonucu. Sergide yer alan sanatçılar “karşılaşmalarına” sanat izleyicilerinin tanıklığını ve etkileşimini de katmayı hedefliyor.

Alternatif bir buluşma olabilmeyi amaçlayan “Karşılaşmalar” atölye ve söyleşileri de içeren bir programla, 8 ayrı alt grubun çalışmalarını sergiliyor. Sergi kapsamında Remzi Sever, Sinem Yaşar, Eylem Kaya, Ömer Aydın; Uğur Orhan, Revan Yaşar, Rojda Serin, Dilan Eroğlu; M. Ali Boran, Mizgin Uçar, Hasan Atılgan; Berat Işık, Fatoş Güneri; hêlin, Serhat Özcan, Berçem Yıldırım; Murat Gök, Eren Kara, İbrahim Yamaç; Barış Seyitvan, Mehmet Yazıgan; Şefik Özcan, Büşra Dilek ve Şilan Doğan’ın çalışmaları yer alıyor.

  • Tarih: 6 Aralık 2019 Cuma
  • Saat: 18:30
  • Yer: Karşı Sanat
Joomla SEF URLs by Artio