Çocuklar, haklarını yazdıkları kitabı birlikte imzaladılar - Mesele 121

Yayın dünyası

Diyarbakır’da Göç ve İnsani Yardım Vakfı (GİYAV) tarafından yürütülen dezavantajlı 20 çocuğun kendi çizim ve tasarımlarıyla hikayeleştirdikleri "Çocuk Hakları - Mafên Zarokan" kitabı için imza etkinliği düzenlendi. Türkçe ve Kürt hazırlanan kitap için Laleş Kültür Evi'nde düzenlenen imza günü etkinliğine çocuklar, aileliler ve çok sayıda kişi katıldı.

Eğitim, öğrenme, korunma, oyun, sevilme, sağlık, eğlenme gibi çocuk hakları temalarının işlendiği kitabın yazarları olan çocuklar, imzaladıkları kitabı ücretsiz olarak okuyucularına dağıttı.

Kitabın hazırlanmasına destek sunan projenin yöneticilerinden Göç ve İnsani Yardım Vakfı Proje Yöneticisi Çiğdem Ertak, projenin çocukların katılımının ve fikirlerinin esas alınarak geliştirildiğini, amaçlarının çocukların öğrendikleri bu hakları başka çocuklara aktarması olduğunu söyledi. Çocuklarla beraber bu heyecanı yaşadığını ifade eden Ertak, “Bugün bu hikâyeleri yazan ve resmeden resimleri çocuklar, başka çocuklarla bu kitapları paylaşmak istediler. Bir imza günü etkinliği düzenledik bu bağlamda. Amacımız çocukların öğrendikleri bu hakları başka çocuklara aktarabilmek. Dileğimiz odur ki bu kitapların ulaştığı her çocuk, hakları konusunda biraz daha bilgi sahibi olur" diye konuştu.

Projenin yürütücülerinden Dilan Ok da, toplam 4 buçuk aylık bir sürede 20 çocuk ile çalıştıklarını, 10 çocuğun resim çizdiğini 10 çocuğun ise kendi çizim ve hikayeleştirme tekniklerini kullanarak masallar oluşturduğunu anlattı. İlgiden memnun olduğunu söyleyen Ok, çalışmalara devam edeceklerini ifade etti. 

Çok Okunanlar