Sıfır noktasındaki kadın sonsuzluğa göçtü

Ustalara Saygı

Mısırlı feminist aktivist, yazar, romancı, doktor ve psikiyatrist Neval El Seddavi hayatını kaybetti. "Arap dünyasının Simone de Beauvoir"ı ya da "İsis'in kızı" olarak tanınan Seddavi, kadının kimliği ve toplumdaki rolü, cinsiyet eşitliği ve İslam'da kadının yeri konularında hem ülkesinde hem de islam coğrafyasında öncü bir sesti.

1931 yılında Mısır'da doğan Seddavi, 1955’te Kahire’de tıp fakültesinden mezun oldu. Kadınların durumu ve toplumsal cinsiyet konusundaki düşüncelerinden dolayı Mısır hükümetinin baskılarından kurtulamadı. 1981’de Enver Sedat hükümeti tarafından cezaevine kondu ve 1982’de serbest bırakıldığında Arap Kadınları Dayanışma Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Dernek 1991’de kapatıldı ve Seddavi de siyasal baskılara dayanamayarak yurt dışına çıktı. ABD üniversitelerinde dersler veren yazar 1993-96 yıllarında Duke Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü.

Yazarın Türkçede Sıfır Noktasındaki Kadın, Kadının Cennette Yeri Yok, Şeytanın Masumiyeti, Kahire Saçlarımı Geri Ver, Petrol Diyarında Aşk,Tanrı Nil Kıyısında Öldü, Havva'nın Örtülü Yüzü ve İmamın Düşüşü adlı kitapları yayımlanmıştır. 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler