Boralıoğlu, ödülünü Mor Çatı'ya bağışladı - Mesele 121

Yayın dünyası

Duygu Asena'nın anısına, 2007'den bu yana verilen "Duygu Asena 'Kadının Hala Adı Yok' Roman Ödülü"ne bu yıl "Dünyadan Aşağı" adlı eseriyle değer görülen Boralıoğlu, para ödülünü Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na bağışladığını duyurdu.

> Gaye Boralıoğlu
> İletişim Yayınevi, 274 s.
> Satın almak için


"Kadının adı yok" kitabıyla feminist yazında önemli bir yere sahip olan Duygu Asena'nın anısına, 2007'den bu yana verilen "Duygu Asena 'Kadının Hala Adı Yok' Roman Ödülü"ne bu yıl "Dünya'dan Aşağı" adlı eseriyle değer görülen Boralıoğlu, düzenlenen törenle ödülünü aldı. Ödül, Doğan Kitap tarafından Duygu Asena'nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için her yıl veriliyor.

Törende Gaye Boralıoğlu ödülünü, Doğan Egmont Genel Müdürü Gülgün Çarkoğlu ve Jüri Başkanı Doğan Hızlan'ın elinden aldı.

Yaptığı konuşmada Boralıoğlu; "Benim için çok anlamlı olan bu ödüle 'Dünyadan Aşağı'yı layık gören başta jüriye, Doğan Kitap'a ve Duygu Asena'ya çok teşekkür ederim." dedi.

"Ödüller yalnızca eseri ya da yazarı onurlandırmakla kalmaz aynı zamanda edebiyat yolunda yürüyen genç yazarların yolunu da aydınlatır, bir ışık olur.

"Sevgili Duygu Asena'yı şahsen de tanıma olanağım olmuştu. Kadın hakları konusundaki mücadelesini müthiş bir dirençle ve zarafetle sürdürdü. Zarafet, haysiyet, diğerkamlık... Bugün hasret kaldığımız kavramlar... Dünyanın alacakaranlığında, edebiyat daima benim için bir sığınak oldu. Bu ödülün manevi değeri benim için çok büyük. Bu sığınakta yalnız olmadığımı hissediyorum.

"Öte yandan bu ödülün bir de maddi değeri var, onu da eziyet gören kadınlara bir sığınak olması umuduyla Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na bağışlıyorum."

Duygu Asena Roman Ödülü, Gaye Boralıoğlu’nun

Çok Okunanlar