Basına saldırı gerçek dünyadan siber dünyaya da taşındı - Mesele 121

Türkiye

Türkiye'de günlük olarak yayınlanan ve hükümete muhalif bir yayın politikası izleyen Yeniçağ gazetesi yazarları Batuhan Çolak ve Murat Ağırel siber saldırıya uğradı. Saldırıyı halkın haber alma hakkına yönelik olarak niteleyen DİSK Basıniş Sendikası, tüm gazetecileri elektronik cihazlarını kontrollü bir şekilde kullanma konusunda uyardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Libya'da birkaç askerimiz şehit oldu" şeklindeki açıklamasının ardından Yeniçağ gazetesinde, Libya'da Türkiye bandıralı bir gemiye General Halter güçleri tarafından düzenlenen saldırıda öldürülen bir albayın kamuoyuna duyurulmadan toprağa verildiği haberi yer aldı. Batuhan Çolak imzalı haber kısa sürede birçok internet sitesinde de yer aldı. Ancak tepkiler nedeniyle Yeniçağ gazetesi haberi internet sitesinden kaldırma kararı aldı.

Aynı gün içerisinde haberi yazan Batuhan Çolak ve twitter üzerinden paylaşan Murat Ağırel'in twitter ve gmail hesapları ele geçirildi. Gazeteciler yaşadıklarını, "Gmail ve twitter hesaplarımın yanımda telefon olmadan başka bir bilgisayar ve IP'den açılması teknik olarak mümkün değil. Ama bir şekilde hesaplarımıza girilmiş ve ele geçirilmiştir.Hesaplara girildikten sonra bugüne kadar google servisleri ile ilgili yaptıkları tüm hareketler arşivlenmiş ve indirilmiştir.Twitter'da Libya şehitleri ile ilgili yapmış oldukları paylaşımlar silinmiştir. Aynı olay yazarımız Murat Ağırel'in de başına geldi. Turkcell ve Vodafone şebekelerinden gelen SMS'ler telefonlarına gelmeden başka merkezlere nasıl gitmiştir? Bu bir kişinin yapabileceği sıradan bir hırsızlık olayı değildir. Türkiye'nin güvenliğini sağlamakla yükümlü olan kurumlarımızın, gazetecilerin sosyal medya hesaplarıyla uğraşmaları kabul edilemez. Yapılan operasyon, kamuoyunun bilgi alma hakkına yapılan büyük bir saldırıdır." diye anlattı.

Telefonlarına 2G sisteme dönme onayı için SMS geldiğini söyleyen her iki gazeteci de, herhangi bir işlem yapmamalarına karşılık, şebekelerinin 'G'ye taşındığını ve ardından hesaplarının ele geçirildiğini ifade etti.

Olayı değerlendiren bilişim uzmanları ise "Murat Ağırel olaya dair e-operasyon başlıklı yazısında 'hattının 4.5G'den 2G'ye indirimi talebi' yapılan bir SMS gördüğünü, daha sonra da hiçbir şey yapmadan, onay SMS'i geldiğini söylüyor.Yani olayın 2 safhası varmış gibi gözüküyor. Birinci safhasında her 2 gazetecinin telefonundanmışçasına SMS gönderildiği anlaşılıyor. Bu SMS ile hatları SS7 açığının olduğu 2G'ye indirilmiş. Ondan sonra da telefonlara müdahale edilmiş." diyerek değerlendirdi.

DİSK Basıniş Sendikası'ndan yapılan açıklamada, Yeniçağ yazarlarına yönelik e-operasyon ile ortaya çıkan durumun, özellikle tüm gazeteciler için endişe verici olduğunu belirterek şu görüşleri paylaştı:

"Bu tür elektronik müdahaleler ile geçmişte gazetecilerin bilgisayarlarına yapılan müdahalelerin ve açılan davaların tanığıyız.

Tüm gazeteci dostlarımızı, elektronik cihazlarını kontrollü bir şekilde kullanmaya çağırıyoruz. Gazetecilere yönelik bu siber saldırıyı yapanlar bir an önce tespit edilmeli ve cezalandırılmalıdır.

Gazetecilere yönelik bu saldırı, halkın haber alma hakkına yönelik bir saldırıdır. Bu saldırı, sadece gerçekleri yazma mücadelesi veren gazetecilere değil, onların haber ve bilgi kaynaklarına yönelik bir tehdit de içermektedir. Bu tür saldırılar cezasız kaldıkça sorumlusu siyasi iktidar olacaktır."

Çok Okunanlar