30. Haldun Taner Öykü Ödülünün sahibi Kâmil Erdem - Mesele 121

Yayın dünyası

2016 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı Şu Yağmur Bir Yağsa ile okur ve eleştirmenlerin beğenisini kazanan Kâmil Erdem, ikinci kitabı Bir Kırık Segâh ile 2019 yılı Haldun Taner Öykü Ödülü’nün sahibi oldu.

> Kâmil Erdem,
> Sel Yayıncılık, 135 s.
> Satın almak için

Haldun Taner’in adını yaşatmak adına, 1987’den bu yana Milliyet tarafından verilen ödülün bu yılki jürisi Demet Taner, Doğan Hızlan, Metin Celal, Prof. Dr. Handan İnci, Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Ömür İklim Demir’den oluştu. Seçici kurul, bu yıl 30.’su düzenlenen ödüle toplumsal bilinçle insanın bireysel dünyasının çatışmasını incelikle yansıtması, dile hâkimiyeti ve derin duyarlılığı nedeniyle Kâmil Erdem’i layık gördü.

İlk kitabı Şu Yağmur Bir Yağsa ile hem okurun hem de edebiyat çevrelerinin beğenisini kazanan Kâmil Erdem, Bir Kırık Segâh’ta da iz bırakan anların, gün yüzüne çıkmamış ruh hallerinin üstündeki perdeyi ustalıkla kaldırıyor. Nesneleri yalayan karanlığı, kalpten dudaklara bir türlü ulaşamayan sırları, hafızanın bastırılamayan seslerini betimlerken, sükûnetine gömülerek sıkıntılarını bir duvar misali ören insanları kendine has o derinlikli üslubuyla aktarırken belleklerde yer ediniyor.

Gündelik hayatın nobranlığına karşı nahif ama güçlü bir başkaldırıya kulak kabartıyoruz bir kez daha. Her şeye rağmen gülümsemeyi elden bırakmayan bir umutla…

1945’te Erzurum’da doğan Kamil Erdem, Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Edebiyat ve Rus Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okudu. 80’ sonrasında Tan Seçki’sinde ve Morköpük’te öyküleri yayınlandı. İlk öykü kitabı Şu Yağmur Bir Yağsa okurlar ve eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılandı. Datça’nın bir köyünde yaşamaktadır.
Çok Okunanlar