25’inci Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü “kitapsızlara” verilecek - Mesele 121

Yayın dünyası

Mayıs Yayınları, 2020 yılında verilecek olan Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü için bugüne kadar şiir kitabı yayımlanmamış şairlerin aday olabileceğini açıkladı.

Yayınevinden yapılan açıklamaya göre adayların kitap bütünlüğü taşıyan, basıma hazır şiirlerinden oluşturacakları dosyayı, özgeçmiş ve iletişim bilgilerini de ekleyerek Mayıs Yayınlarına göndermeleri gerekiyor. Mayıs Yayınları yetkilileri, Ödül alacak dosyayı 2020 yılı içinde, telif karşılığını ödeyerek kitap halinde yayımlayacak. Özger’in ölümünün 47. yıldönümünde, 10 Mayıs 2020 tarihinde verilecek Ödülün seçici kurulu Sina Akyol, Orhan Alkaya, Gökhan Arslan, Zeliha Cenkci ve Suat Çelebi‘den oluşuyor.

Arkadaş Z. Özger kimdir?

Arkadaş Zekâi Özger, 1948 yılında Bursa'da doğdu. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Basın Yayın Yüksek Okulu'nda okudu. TRT Ankara TV'de çalıştı, dönemin öğrenci hareketi içinde yer aldı. SBF'nin polislerce basıldığı bir gün başına ağır darbeler yedi. 5 Mayıs 1973'de sokakta ölü bulundu. Beyin kanamasından öldüğü belirlendi. Arkadaşları ölümünü o olayda başına yediği ağır darbelere bağladılar. Dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirleri Şiirler adlı bir kitapta toplandı (1974). Daha sonra aynı kitap Sevdadır adıyla Mayıs yayınlarınca Mart 1988'de yayınlandı.

Çok Okunanlar