Orta Format, 31. güncellemesinde niyet olgusuna odaklanıyor

Dergilik
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Güncel sanat alanında özellikle fotoğrafa odaklı bir inisiyatif olan Orta Format, 31. güncellemesinde niyet olgusuna odaklanıyor. Farklı disiplinlerden insanların kendi alanlarında bu olguya nasıl yaklaştığını sorgulayanve üç aylık bir sürece yayılacak güncelleme, hem üretimde hem de yargılarda oldukça önemli bir yere sahip olan niyet kavramını sorgulayacak.

Merleau-Ponty “Algılanan Dünya” kitabında bilim, sanat ve felsefede klasikten moderne geçişte uyanan bakış açısı kavramından bahseder. Ona göre algılanan dünya, “yargılanan” dünyadır. Bilim, sanat ve felsefedeki sınırlar kişisel yönelimlere göre de şekillenir ve kişisel “niyet”lerimiz yargılarımızı belirler. Bir görsel çalışma incelerken “niyet beyanı” niteliğindeki açıklamasına bakmamız, bir siyasetçinin konuşması sırasında “niyet okuması” yapmamız, bağımsızlığı önemseyen bir disiplin olarak şirketleşmeye “niyeti bozmak” olarak yaklaşmamız bu kelimenin yargılarımızda ne denli önemli bir konuma sahip olduğunu fark etmemizi sağladı. Niyet hem iyiye hem de kötüye çekilebilecek, önyargı ile içli dışlı bir olgu.

Dolayısıyla birbirimizi anlama, daha güçlü bir iletişim kurma, kendimizi daha iyi ifade edebilme noktasında niyet önemli bir faktör. Güncel Türkiye siyaseti de dahil olmak üzere gündelik insan ilişkilerinde, dinde, adalet sürecinde kabul, anlam ve önyargıları yeniden şekillendirmek açısından “niyet” olgusunu daha kapsamlı bir şekilde ele almanın ilişkilerimizi geliştireceğine; iletişim becerilerimizi, farklı kurum/oluşumlarla çalışma becerilerimizi artıracağına, en önemlisi de kültür sanat sektörü olarak ortak bir politika geliştirmemize yardımcı olacağına inanıyoruz.

İlk ayın konuşma programı ise şu şekilde:

13.02 • Ömer Aygün

21.02 • Vahan İsaoğlu (Moderatör: Orhan Cem Çetin)

27.02 • Mustafa Avcı

06.03 • Sevcan Tiftik

Konuşma serisi Zoom üzerinden gerçekleştirilecek ve video formatında yayımlanacaktır. Önceden kayıt yaptırmaya gerek yoktur.

Sizleri de https://bit.ly/niyetserisi linkinde gerçekleşecek Zoom konuşmalarımıza bekliyoruz.

Güncelleme editörleri: İpek Çınar, Şener Soysal, Eda Yiğit

Görsel tasarım: Baht. design studio

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler